Серафимово правило

СЕРАФИМОВО ПРАВИЛО

Читается в исключительных случаях вместо Утренних и Вечерних молитв

Рекомендуем к прочтению ознакомительную статью: О Серафимовом правиле

окончание

Молитва Святому Духу

Царю небесный, Утешителю, Душе истины, Иже везде сый и вся исполняяй, Сокровище благих и жизни Подателю, прииди и вселися в ны и очисти ны от всякия скверны и спаси,  Блаже,  души наша. (1 раз).

Отче наш

Отче наш, Иже еси на небесех! Да святится имя Твое, да приидет Царствие Твое, да будет воля Твоя, яко на небеси и на земли. Хлеб наш насущный даждь нам днесь; и остави нам долги наша, якоже и мы оставляем должником нашим; и не введи нас во искушение, но избави нас от лукаваго.(3 раза).

Песнь Богородице

Богородице Дево, радуйся Благодатная Марие, Господь с Тобою; благословенна Ты в женах и благословен плод чрева Твоего, Яко Спаса родила еси душ  наших. (3 раза).

Символ веры

Верую во единаго Бога Отца, Вседержителя, Творца небу и земли, видимым же всем и невидимым. И во единаго Господа Иисуса Христа, Сына Божия, Единароднаго, Иже от Отца рожденнаго прежде всех век; Света от Света, Бога истинна от Бога истинна, рождена, несотворенна, единосущна Отцу, Имже вся быша. Нас ради человек и нашего ради спасения сшедшаго с небес и воплотившагося от Духа Свята и Марии Девы, и вочеловечшася. Распятаго же за ны при Понтийстем Пилате, и страдавша, и погребенна и воскресшаго в третий день по Писанием. И возшедшаго на небеса, и седяща одесную Отца. И паки грядущаго со славою судити живым и мертвым, Егоже Царствию не будет конца. И в Духа Святаго Господа животворящаго, Иже от Отца исходящаго, Иже со Отцем и Сыном споклоняема и сславима, глаголавшего пророки. Во едину  Святую, Соборную и Апостольскую Церковь. Исповедую едино крещение во оставление грехов. Чаю  воскресения мертвых, и жизни будущаго века. Аминь. (1 раз).

Также, в течении дня, время от времени следует читать Иисусову молитву:

Господи Иисусе Христе, Сыне Божий, помилуй мя, грешного.

Окончание

♦  Молитвы утренние  – читаются сразу, после сна.

♦  Молитва оптинских старцев – прекрасная ежедневная молитва!

♦  Молитвы вечерние – читаются перед сном.

Окончание

<< На главную страницу                Православный молитвослов >>