Икона Божией Матери КазанскаяКазанский образ Пресвятой Богородицы в православной России пользуется беспримерным почитанием. Именно сей иконой преподается родительское благословение на брак. Именно эту икону вешают папы и мамы у кроваток своих детей, чтобы кроткий лик Богородицы с любовью смотрел на юных христиан.

Икона Божией Матери Казанская

Особое почитание Казанскому образу Божией Матери воздается 21 июля, когда была обретена икона, и 4 ноября, когда русское ополчение, во главе с гражданином Мининым и князем Пожарским, одухотворенные чудотворной иконой Божией Матери Казанской, освободили Москву от польских захватчиков, и тем самым вернули России независимость. 

Перед Казанской иконой Божьей Матери молятся во всех сложных жизненных ситуациях, в печалях, невзгодах, скорбях.

К Божией Матери обращаются за помощью при глазных болезнях, когда в 1579 году обретенную икону в Казани перенесли в храм, то случилось первое чудо исцеления от слепоты: прозрел нищий Иосиф, который был слеп три года.

Но молитва помогает в исцелении слепоты не только телесной, но и духовной.

ТРОПАРЬ БОЖИЕЙ МАТЕРИ ПРЕД ИКОНОЙ ЕЯ КАЗАНСКОЙ

Заступнице усердная, Мати Господа Вышняго, за всех молиши Сына Твоего, Христа Бога нашего, и всем твориши спастися, в державный Твой покров прибегающим. Всех нас заступи, о Госпоже, Царице и Владычице, иже в напастех, и скорбех, и в болезнех обремененных грехи многими, предстоящих и молящихся Тебе умиленною душею и сокрушенным сердцем пред пречистым Твоим образом со слезами и невозвратно надежду имущих на Тя, избавления всех зол, всем полезная даруй и вся спаси, Богородице Дево: Ты бо еси Божественный покров рабом Твоим.

МОЛИТВА

О, Пресвятая Госпоже Владычице Богородице! Со страхом, верою и любовию пред честною иконою Твоею припадающе, молим Тя: не отврати лица Твоего от прибегающих к Тебе, умоли, Милосердая Мати, Сына Твоего и Бога нашего, Господа Иисуса Христа, да сохранит мирну страну нашу, Церковь же Свою святую непоколебиму да соблюдет и от неверия, ересей и раскола да избавит. Не имамы бо иныя помощи, не имамы иныя надежды, разве Тебе, Пречистая Дево: Ты еси всесильная христиан Помощница и Заступница. Избави же и всех с верою Тебе молящихся от падений греховных, от навета злых человек, от всяких искушений, скорбей, болезней, бед и от внезапныя смерти; даруй нам дух сокрушения, смирения сердца, чистоту помышлений, исправления греховныя жизни и оставление прегрешений, да вси, благодарне воспевающе величия и милости Твоя, являемыя над нами зде на земли, сподобимся и Небеснаго Царствия и тамо со всеми святыми прославим пречестное и великолепое имя Отца и Сына и Святаго Духа во веки веков. Аминь.

Икона Божией Матери Казанская

Казанская икона Божией Матери – 4 ноября

На главную страницу сайта - Семья и Вера