1 сентября, школа, храм

1 сентября. В школу с молитвой!

Здравствуйте, дорогие посетители православного островка «Семья и Вера»!

Для нас и наших детей-школьников вновь открывается учебный год, который будет богат не только на новые знания, но и щедр на разного рода опыт подростковой жизни. И, к сожалению, довольно часто опыт бывает негативным, разрушающим доброе начало детей…

Поэтому так важно вознести усердные молитвы перед новым учебным годом.

31 августа, почти во всех православных храмах, будет совершатся Молебен на начало учебного года, который, желательно, посетить вместе со своими детьми-школьниками. Если посетить храм все же не удастся, тогда нужно вознести теплые молитвы дома, которые мы ниже прилагаем.

Заглавие, крест

МОЛИТВЫ ПЕРЕД НАЧАЛОМ НОВОГО УЧЕБНОГО ГОДА

Молитва Святому Духу

Царю Небесный, Утешителю, Душе истины, Иже везде сый и вся исполняяй, Сокровище благих и жизни Подателю, прииди и вселися в ны, и очисти ны от всякия скверны, и спаси, Блаже, души наша.

Трисвятое

Святый Боже, Святый Крепкий, Святый Безсмертный, помилуй нас. (Читается трижды, с крестным знамением и поясным поклоном.)

Слава Отцу и Сыну и Святому Духу, и ныне и присно и во веки веков. Аминь.

Молитва ко Пресвятой Троице

Пресвятая Троице, помилуй нас; Господи, очисти грехи наша; Владыко, прости беззакония наша; Святый, посети и исцели немощи наша, имене Твоего ради.
Господи, помилуй. (Трижды).
Слава Отцу и Сыну и Святому Духу, и ныне и присно и во веки веков. Аминь.

Молитва Господня

Отче наш, Иже еси на небесех! Да святится имя Твое, да приидет Царствие Твое, да будет воля Твоя, яко на небеси и на земли. Хлеб наш насущный даждь нам днесь; и остави нам долги наша, якоже и мы оставляем должником нашим; и не введи нас во искушение, но избави нас от лукаваго.

Приидите, поклонимся Цареви нашему Богу.
Приидите, поклонимся и припадем Христу, Цареви нашему Богу.
Приидите, поклонимся и припадем Самому Христу, Цареви и Богу нашему.

Псалом избранный

Велий Господь наш, и велия крепость Его, и разума Его несть числа. Исповедайтеся Господеви, яко благ, яко в век милость Его. Сотворшему чудеса велия единому. Сотворшему небеса разумом. Утвердившему землю на водах. Сотворшему светила велия единому. Солнце во область дне. Луну и звезды во область нощи. Вся премудростию сотворил еси. Яко возвеличишася дела Твоя, Господи, зело углубишася помышления Твоя. Муж безумен не познает и не разумеет сих. Блажен человек, егоже аще наставиши, Господи, и от закона Твоего научиши. Блажен муж, иже не иде на совет нечестивых, и на пути грешных не ста, и на седалищи губителей не седе. Но в законе Господни воля его, и в законе Его поучится день и нощь. И будет яко древо, насажденное при исходищих вод, еже плод свой даст во время свое, и лист его не отпадет, и вся, елика аще творит, успеет. Не тако нечестивии, не тако. Уклонися от зла в сотвори благо. Не ревнуй еже, лукавновати, зане лукавнующии потребятся. Удержи язык твой от зла, и устне твои, еже не глаголати льсти. Не ревнуй лукавнующим. Да возвеселится сердце ищущих Господа. Взыщите Господа и утвердитеся. Начало премудрости страх Господень. Словеса Господня, словеса чиста, сребро разжжено, искушено земли, очищено седмерицею. Закон Господен непорочен, обращаяй души, свидетельство Господне верно, умудряющее младенцы.

Разжжено слово Твое зело, и раб Твой возлюби е. Благ мне закон уст Твоих, паче тысящ злата и сребра. Господи, устне мои отверзеши, и уста мои возвестят хвалу Твою. Не уклони сердце мое в словеса лукавствия. Сердце чисто созижди во мне, Боже. Посли свет Твой и истину Твою, и та мя настависта. Потоком сладости Твоея напоиши я. Безвестная и тайная премудрости Твоея явил ми еси. Язык мой поучится правде Твоея, весь день хвале Твоей. Поучуся во всех делех Твоих. О заповедях Твоих размышляти буду и уразумею пути Твоя. Во оправданиих Твоих поучуся, не забуду словес Твоих. Научу беззаконныя путем Твоим. Не нам, Господи, не нам, но имени Твоему даждь славу, о истине Твоей. Юноши и девы да восхвалят имя Господне. Боже сил, обратися убо, и виждь, и посети виноград сей, и соверши и, егоже насади десница Твоя.

Стихиры

Яко посреде учеников Твоих пришел еси, Спасе, мир дая им, прииди к нам, и спаси нас.

Безкнижных учеников Дух Твой Святый учителями содела, Христе Боже, и многовещанною проповедию их языческое обольщение упраздни, яко Всесилен.

Слава Отцу и Сыну и Святому Духу

Благословен еси, Христе Боже наш, иже премудры ловцы явлей, ниспослав им Духа Святаго, и теми уловлей вселенную, Человеколюбче, слава Тебе.

И ныне и присно и во веки веков. Аминь.

Предстательство христиан непостыдное, ходатайство ко Творцу непреложное, не презри грешных молений гласы, но предвари яко Благая на помощь нас, верно зовущих Ти: ускори на молитву, и потщися на умоление, предстательствующи присно, Богородице, чтущих Тя.

От Иоанна святаго Евангелия чтение
(зачало 29) 

Рече Господь ко пришедшим к Нему иудеем: Аз есмь свет миру. Ходяй по Мне, не имать ходити во тьме, но имать свет животный. Аще вы пребудете во словеси Моем, воистинну ученицы Мои будете. И уразумеете истину, и истина свободит вы. Дондеже свет имате, веруйте во свет, да сынове света будете. Aз есмь путь, и истина, и живот: никтоже приидет ко Отцу, токмо Мною. Имеяй заповеди Моя, и соблюдаяй их, той есть любяй Мя: а любяй Мя, возлюблен будет Отцем Моим: и Аз возлюблю его, и явлюся ему Сам. Аще кто любит Мя, слово Мое соблюдет: и Отец Мой возлюбит его, и к нему приидема, и обитель у него сотворима. Сия глаголах вам, да не соблазнитеся. От сонмищ ижденут вы: но приидет час, да всяк, иже убиет вы, мнится службу приносити Богу. Но сия глаголах вам, да егда приидет час, поминайте се, яко Аз рех вам: Сих же вам исперва не рех, яко с вами бех. Ныне же иду к Пославшему Мя, и никтоже от вас вопрошает Мене: камо идеши? Но Аз истину вам глаголю: уне есть вам, да Аз иду. Аще бо не иду Аз, Утешитель не приидет к вам. Аще ли же иду, послю Его к вам. Егда же приидет Он, Дух истины, наставит вы на всяку истину.

Прошение сугубой ектении

Еще молимся Господу Богу нашему, да призрит на сих рабов Своих (имена) сих и да ниспослет в сердца, во ум и во уста их духа премудрости, разума же и благочестия, и страха Своего и просветит их светом Своего благоразумия и подаст им силу и крепость к скорому восприятию и спешному научению божественнаго закона Его наставлению и всему благому и полезному учению, да преуспевают они премудростию и разумом и всеми благими делами, во славу пресвятаго Его имени, Церкви и Отечеству на пользу, рцем вси, Господи, услыши и помилуй.

Молитва

Господи, Боже и Создателю наш, почтивший людей образом Своим, научивший избранных Твоих, яко дивишася вси внимавшии учению их, открывший премудрость младенцам, научивший Соломона и всех искавших премудрости Твоей; отверзи сердца, умы и уста рабов Твоих да приимут силу закона Твоего и уразумеют благую и совершенную волю Твою и со успехом познают преподаваемая им полезная учения во славу пресвятаго имени Твоего, во утверждение Святыя Церкви, на пользу и созидание Отечества нашего, во благо народа нашего. Избави сих рабов Твоих от всякаго соблазна вражия, соблюди их в православной вере и во всяком благочестии и чистоте во вся дни жизни их, да преуспевают в разуме и во исполнении заповедей Твоих; да тако предуготовани прославят пресвятое имя Твое и будут наследницами Царствия Твоего. Яко Ты еси премудрости Наставник и смысла Податель, и Тебе подобает всякая слава, честь и поклонение, Отцу и Сыну и Святому Духу всегда, ныне и присно и во веки веков. Аминь.

Окончание, конец